Slow food i młode wino czyli widelcowe podsumowanie numer 20 – październik/listopad 2016

terramadre

Co nam umknęło w poprzednich podsumowaniach?

Od połowy września, przy Worcella, działa Street-food Pielmieni. Specjalizują się w daniach kuchni ukraińskiej.

15 października otworzyła się restauracja Pieprz i Wanilia. Reklamują się jako restauracja rodzinna. Oferują też lunch od 12 do 17, w cenie 16 PLN.

Wydarzyło się w Krakowie (16-31 października 2016):

21 października, przy Rakowickiej, otworzyła się włoska restauracja Il Piatto.

22 października, ruszyła restauracja Gąska przy Limanowskiego. W menu placki ziemniaczane z różnymi dodatkami i potrawy z gęsiny. My już w Gąsce byliśmy i niedługo podzielimy się z Wami wrażeniami z wizyty.

Przy ulicy Podchorążych (przy stadionie Wawelu), 22 października otworzyło się Wavelove. Oferują śniadania (10 PLN), obiady (pn-pt; 12.00-17.00 – 15 PLN), dania mięsne i wegetariańskie, a także desery. W karcie głownie kuchnia polska, ale jest też i burger.

27 października, w miejscu gdzie przez jakiś czas działał Kaspijski Resto Bar (ulica Dietla 46), otworzyła się restauracja indyjska Taste of India.

28 października otworzyło się Lastriko czyli nowy klub w Tytano przy Dolnych Młynów 10. Znajdziecie tam wyjątkowe koktajle oraz szeroki wybór piw z lokalnych browarów.

A w sąsiadującym z Lastriko Weźże Krafta, od piątku, 28 października, można zjeść rolki z SUTO.

29 października, Pizzeria V I C E N T I otworzyła drugi lokal przy Plantach.

ZAMKNIĘCIA:

Zamknięto Kaspijski Resto Bar przy Dietla.

Chicken Cafe miał powrócić po przebudowie menu 10 października, ale na razie ciemno tam i głucho.

Wydarzy się w Krakowie (1-15 listopada 2016):

2 listopada będzie miało miejsce otwarcie KosherDeli, nowego koszernego sklepu przy ulicy Kordeckiego 5. Podczas uroczystości będzie miało miejsce przybicie mezuzy oraz degustacja koszernych dań i win.

3 listopada, w Fitagain Cafe, degustacja w ciemno. Odgadywanie aromatów i smaków wina, próba wskazania jego pochodzenia i rocznika, ale przede wszystkim dużo zabawy. W tym samy dniu, w „po prostu wino” , degustacja nowych win niemieckich w ofercie sklepu.

4 listopada  to data kolejnej tajemniczej degustacji, tym razem pod hasłem: A niech to gęś kopnie. Krakowski Makaroniarz i Monika Bielka-Vescovi zabiorą Was w podróż smaków świętomarcińskich pobudzając Waszą wyobraźnię poprzez kulinarne emocje od foie gras począwszy, aż do do świętomarcińskich rogali. Każde danie będzie idealnie sparowane z winem.

Również 4 listopada, w Kice, Wytrawny Wieczór Filmowy: Biodynamicznie. Tym razem gościem specjalnym będzie enolog Agnieszkę Wyrobek – Rousseau – współwłaścicielka biodynamicznej Winnicy Wieliczka z Pawlikowic. Można będzie zdegustować wina i cydr oraz poznać inne produkty pochodzące z winnicy.

5 listopada, Ogrodnicy zapraszają na pierwsze warsztaty kuchni , Kulinarne Kreacje na Jesienny sobotni brunch z Dominiką Wójciak, a Szkoła Sommelierów na Podstawowy Kurs Wiedzy o Winie.

5 listopada, to również trzecie urodziny winebaru Stoccaggio. W programie urodzin muzyka na żywo, specjalne menu, słodko-musujący poczęstunek od Stoccaggio oraz konkurs z nagrodami. A już 6 listopada, w Stoccaggio, degustacja „Muzyka w kieliszku”. Będzie to muzyczna zabawa z winem w tle.

6 listopada,  w Forum Przestrzenie, kolejna edycja Veganmanii. Będzie można spróbować dań kuchni polskiej i azjatyckiej, fast- i slow- foods, deserów, wypieków, lody i wielu innych smakołyków. Nie zabraknie też wegańskich kosmetyków, ubrań, gadżetów i publikacji.

10 listopada,  w Podgórskim Salonie Degustacyjnym, Podgórski Craft Beer Contest vol.7, a już 11 listopada: Degustacja Whisky Panel no 11 – Dalmore Królewska Degustacja.

11 listopada,  w Starej Zajezdni na Kazimierzu odbędzie się już czwarty Krakowski Festiwal Młodego Wina. W cenie biletu (25 PLN) dwa kieliszki wina oraz przysmak powitalny.

Tymczasem w Winomanie przy Brackiej, 11 listopada, Gęś Narodowa czyli spotkanie degustacyjne, podczas którego będzie można skosztować młodych i nieco starszych win w towarzystwie gęsiej strawy.

Jeśli macie ochotę na wycieczkę poza Kraków, to 11 i 12 listopada, w Hotelu Heron w Gródku nad Dunajcem, odbędzie się wyjątkowa kolacja ’10 rąk – 10 momentów’, podczas której swoje popisowe dania zaprezentuje pięciu wybitnych Szefów Kuchni: Krzysztof Małocha (Szef Kuchni Heron Live Hotel*****), Marek Widomski (Szef Kuchni Restauracja Introligatornia Smaków), Tomasz Dziura (Szef Kuchni Hotel Galaxy****), Przemysław Bilski (Szef Kuchni Restauracja Pod Nosem), Marcin Filipkiewicz (Szef Kuchni Hotel Copernicus*****). Podczas wieczoru Goście będą mogli poznać nie tylko smaki dań, ale także wyjątkowe wina od WinKolekcja. Wydarzenie prowadzone będzie przez konferansjera oraz sommeliera, którzy wtajemniczą Gości w świat smaków dań i win. Podczas kolacji Goście będą mogli na żywo oglądać pracę pięciu Szefów Kuchni i to, jak kreują smaki, które później widzimy na talerzach.

12 listopada,  w restauracji Miodova, kolacja na cztery ręce w wykonaniu Mateusza Turaja, Szefa Kuchni restauracji Miodova oraz Łukasza Rakowskiego, Szefa z Westin Cristal Hotel w Białymstoku. W menu, między innymi, tatar z żubra i polędwica z jelenia. Kolacja to wydarzenie towarzyszące festiwalowi Terra Madre.

12 i 13 listopada, w Centrum Kongresowym ICE kolejna edycja festiwalu Terra Madre Slow Food Festival. Tegoroczny festiwal to 150 wystawców, ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 10 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni, degustacje cydru, piwa i wina, sensoryczny plac zabaw dla dzieci, konkurs Win Świętomarcińskich, debaty i dyskusje.

Co dalej?

Alebriche chwilowo się zamknęło, ale szykuje się na otwarcie w nowej odsłonie.

Otwarcie Meat&Go w Tytano planowane jest na pierwszy weekend listopada. Damy Wam znać jak będziemy mieć dokładne informacje.

W lokalu po biurach LOTu, przy Basztowej, urządza się kawiarnia Nakielny.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.