Kulinarna jesień czyli widelcowe podsumowanie numer 19 – październik 2016

Na przekór pogodzie, Kraków rozkwita kulinarnie na jesień, a to, między innymi, dzięki festiwalowi Najedzeni Fest, kolejnej edycji Restaurant Week Polska i szerokiej ofercie warsztatów i spotkań. W tym podsumowaniu, po raz pierwszy pojawia się sekcja „Co nam umknęło…”, w której będziemy Wam opowiadać o miejscach, których otwarcie przegapiliśmy w poprzednich wpisach, a o których chcielibyśmy Was poinformować. Zapraszamy do lektury, a potem na spacer w poszukiwaniu jesiennych smaków, bo zza chmur właśnie wyjrzało słońce!

Ogrodnicy - Kraków

Dziękujemy Ogrodnikom za udostępnienie zdjęć z otwarcia lokalu.

Co nam umknęło w poprzednich podsumowaniach?

Pod koniec września miało miejsce otwarcie sklepu i platformy edukacyjnej Ogrodnicy, przy ulicy Konrada 79. W ofercie sklepu znajdziecie wysokiej jakości owoce i warzywa z rodzimych gospodarstw oraz najdalszych zakątków świata, a już od już od grudnia odbywać będą się tam warsztaty. Każdy z warsztatów dedykowany będzie innemu warzywu i owocowi. O dokładnych terminach warsztatów będziemy Was na bieżąco informować.

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 października 2016):

W sobotę, 1 października, otworzyło się Raw Nest na Dębnikach. Ich specjalnością są świeżo wyciskane soki metodą cold-press, smoothie oraz robione na miejscu mleka roślinne bez wzmacniaczy smaku, barwników czy sztucznych konserwantów.

W ten sam dzień, 1 października, swoją działalność rozpoczęło Crico Café, które znajduje się na czwartym piętrze Cricoteki. Znajdziecie tam kawę, domowe ciasta, śniadania oraz różne przekąski. Widok na Bulwary Wiślane, Kazimierz i Stare Podgórze – gratis.

5 października miało miejsce otwarcie  Mandu,restauracji serwującej tradycyjne, koreańskie pierożki przyrządzane na parze. Lokal znajduje się tuż obok siostrzanego lokalu Oriental Spoon.

Również od środy, 5 października, działa kawiarnia Nakielny. Ich słodkości zachwycają formą, ale czy też smakiem? Jeśli już mieliście szansę ich spróbować , to dajcie znać jak smakowało.

12 października,  po generalnym remoncie otworzyła się ponownie Bagelmama.

ZAMKNIĘCIA:

Budapest (DeliBar) zakończył po cichu swoją działalność.

Wydarzy się w Krakowie (16-31 października 2016):

Dziś i jutro, (15-16 października), w Forum Przestrzenie, kolejna edycja festiwalu Najedzeni Fest! Tym razem tematem przewodnim będzie Małopolski Smak, a w wydarzeniu udział wezmą, między innymi, food trucki, które w ostatnich miesiącach karmiły regionalnymi przysmakami mieszkańców małopolskich miast. Oczywiście będzie też można zrobić zakupy i podejrzeć kucharzy przy pracy. W programie również degustacja cydrów, małopolskich piw rzemieślniczych i oczywiście win z małopolskich winnic.

16 października, warsztaty kuchni włoskiej pod hasłem „Autunno in Cucina…Jesień w Akademii Kuchni Włoskiej ” w Willi Retro przy ulicy Wrocławskiej.

16 października, odbędzie się już czwarty Festiwal Piwa „Kazimierz Loves Beer” w Starej Zajezdni na Kazimierzu.

17 października,  w winebarze Stoccaggio, degustacja win Aloisa Lagedera z Górnej Adygi. Degustacja jest darmowa dla osób, które w dniu degustacji zakupią butelkę dowolnie wybranego wina od Aloisa Lagedera

18 października, w Kulinarnych Kreacjach, Warsztaty sushi z Jakubem Antoniszakiem, którego znacie z takich miejsc jak Nine Kitchen czy Suto. Na warsztatach nauczycie się przyrządzać edomae sushi, futo maki, hosomaki, inari sushi, gunkan maki, temaki i temari.

18 października, Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na wykład „Artusi, Włochy przy stole” i inaugurację wystawy dokumentalnej „Pellegrino Artusi a Zjednoczenie Włoch w kuchni”.

19 października, w Kulinarnych Kreacjach, odbędą się natomiast warsztaty kuchni libańskiej z Samar Khanafer, autorką książki „Hummus, za’atar i granaty”.

20 października,  w „po prostu wino” degustacja wybitnych win czerwonych. Będzie to niecodzienna okazja do spróbowania win wręcz wybitnych, od znanych i cenionych na świecie producentów.

W dniach 21 – 30 października 2016 odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu Restaurant Week, tym razem pod hasłem: Towarzyskość to zdrowie! Specjalnie na tę okazję przygotowanych trzydaniowych posiłków w cenie 39 PLN możecie spróbować między innymi w AlbertinieBiałej Róży, Bistro 11, Corse,EDO FusionEnotece Pergamin, EtniceHilton Garden Inn Krakow Airport, Hurry Curry,Klimatach Południa, Le Scandale, NINE Kitchen, Rzeźni,Restauracji STóŁ, Restauracji Sukiennice, Trufli, Studio Twój Kucharz, Włoskiej i  ZaKładce. Jako Ambasadorzy Restaurant Week uczestniczymy w testowaniu menu w wybranych restauracjach jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, a zdjęcia potraw możecie znaleźć na naszym Instagramie.

21 października,  w Castor Coffee & Lunch przy Kijowskiej Samar o ciecierzycy – wieczór degustacyjny.

22 października,  w restauracji Ganesh, odbędą się Warsztaty kuchni indyjskiej z Szefem Tapinderem Sharmą organizowane przez fundację Punkt Kultury. W trakcie 3-godzinnych warsztatów nauczycie się, jak przyrządzić 4 tradycyjne potrawy z Indii. Miałam kiedyś przyjemność w podobnych warsztatach uczestniczyć i z pewnością mogę je Wam polecić.

23 października,  w Nowej Prowincji na Brackiej, megadegustacja porto, w tym win ze starych roczników.

Również 23 października, w Klubie Kultury Przegorzały, odbędzie się Podwieczorek Gruziński podczas którego będziecie mogli posłuchać gruzińskich śpiewów, przyjrzeć się gruzińskim tańcom i spróbować gruzińskich potraw.

27 października w Kulinarnych Kreacjach odbędą się warsztaty kuchni korsykańskiej z Piotrem Reguckim, szefem kuchni restauracji Corse, jedynej w Polsce i Europie Wschodniej restauracji serwującej oryginalne dania kuchni korsykańskiej,

Również 27 października, kolejna edycja Podwieczorku na dwa kieliszki. Tym razem gościem Mariusza Kapczyńskiego będzie Aleksander Baron, właściciel warszawskiej, rekomendowanej przez Slow Food Polska restauracji Solec 44, doświadczony kucharz, odważny poszukiwacz smaków, a także autor świeżo wydanej książki – „Kiszonki i fermentacje”.

28 października, Magazyn Wina zaprasza na Nie\ Ostatnią Winną Noc Ani.

29 października, kolejne Warsztaty sushi z Jakubem Antoniszakiem, którego znacie z takich miejsc jak Nine Kitchen czy Suto. Tym razem nauczycie się przyrządzać: suan la tang, dim sun, chayedan, baozi, gong bao ji i niu rou mian.

Tymczasem w Zakładce29 października, kolacja degustacyjna z Piotrem Ślusarzem, pod hasłem Dzikie ptactwo. Daniom Piotra Ślusarza towarzyszyć będą wybrane wina zaproponowane przez naszą Annę Bocheńską .

31 października w Kulinarnych Kreacjach odbędą się warsztaty kuchni włoskiej z szefem kuchni restauracji Nolio, Dawidem Machetą.

Otwarcie Meat&Go planowane jest na ostatni weekend października.

Co dalej?

Przy ulicy Świętego Krzyża powstaje restauracja Tomasza Leśniaka, kucharza reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.