Warsztaty i degustacje czyli widelcowe podsumowanie numer 21 – listopad 2016

Kraków – Enoteka Pergamin – Kobiety i Wino – degustacja - wina Toro Albalá

Co nam umknęło w poprzednich podsumowaniach?

Niepokojąco długo, bo od 20 września, trwa remont Magnesu. Mamy nadzieję, że się jeszcze otworzą.

Od początku października, Hindus Indian Food i Potato Factory uruchomiły nowa lokalizację: ul. Pawia 15.

27 października,  na Facebooku Sakana Sushi Bar pojawiła się informacja o zamknięciu lokalu i rychłym otwarciu nowego miejsca pod tym samym adresem.

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 listopada 2016):

Od początku listopada, w Hotelu Legend przy Getrudy działa Bistro Beta. Od 11 do 4 grudnia można u nich skosztować gęsiny.

2 listopada otwarto KosherDeli, nowy koszerny sklep przy ulicy Kordeckiego 5.

Od 2 listopda, w Fitagain Cafe działa wine bar i sklep Wine Spot.

3 listopada, w miejscu Sakana Sushi Bar otworzyło się Nago Sushi & Sake.  Wkrótce więcej informacji na temat tego miejsca, bo jedliśmy tam niedługo po otwarciu.

3 listopada,  po remoncie otworzył się nowy, większy Kanton Dim Sim House z nową kartą.

Od 6 listopada działa włoska restauracja L’Officina della Pasta.

11 listopada miało miejsce oficjalne otwarcie Wavelove.

Wydarzy się w Krakowie (16-30 listopada 2016):

Od 16 do 18 listopada  odbywać się będą Targi Horeca Gastroood Enoexpo 2016. W programie wiele ciekawych warsztatów, degustacji i prezentacji, a także ponad 350 wystawców z kraju i zagranicy.

17 listopada przypada trzeci czwartek listopada, co oznaczać może tylko jedno: otwarcie butelek z najnowszego rocznika Beaujolais Nouveau. Na degustację Beaujolais możecie się wybrać do Wine Spot na Szczepańskiej, wine baru Stoccaggio, Charlotte lub Zakładki. Natomiast wielbicieli złotego trunku, Podgórski Salon Degustacyjny zaprasza na Podgórski Craft Beer Contest vol.7.

18 listopada, Jesienna kolacja degustacyjna w restauracji Werona, w Centrum Kongresowym Witek. Kolację przygotują: Kulinarny Ambasador Polski, Michał Bałazy i Ambasador Małopolskiego Festiwalu Smaku, Sebastian „Szromu” Schrom.

Tego samego dnia, 18 listopada,  w Nordic Pubie, degustacja: Szlakiem portugalskich winiarni. Podczas degustacji będzie można spróbować wyselekcjonowanych win stworzonych  przez rodzinne winiarnie z wieloletnią tradycją:od świeżego i musującego Vinho Verde, przez ciepłe i słoneczne Alentejo aż do czegoś mocniejszego – tradycyjnego Moscatel.

18 listopada,  w restauracji Miodova, wyjątkowa Kolacja z winami węgierskimi. Degustowane będą wina dr. Gala Lajosa.

Gaja Lajosa spotkać tez można będzie 19 listopada podczas kolacji degustacyjnej w restauracji Kurka Wodna.

18 listopada, w Magazynie Wina, degustacja pod hasłem: Włoska robota w Magazynie Wina! Sezon 2, odcinek 1. Zasady uczestnictwa są proste: nie ma rezerwacji, ograniczona jest natomiast pojemność lokalu, więc kto pierwszy ten lepszy. Przy wejściu płacisz 35 PLN, dostajesz kieliszek i degustujesz na co masz ochotę. Odcinek drugi już w sobotę

19 listopada, propozycja dla dzieci czyli warsztaty z Krakowskim Makaroniarzem: Cucinare Bene.A już po południu, trzeci odcinek warsztatów dla dorosłych czyli: Cucinare Bene! – warsztaty z Krakowskim Makaroniarzem – odc. 3.

19 listopada, Sweet Life zaprasza na warsztaty dekorowania ciasteczek. Warsztaty przeznaczone są dla początkujących dekoratorów w wieku od lat 10 do 100

W niedzielę, 20 listopada,  w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty finger food czyli małych przekąsek.

21 listopada,  w studio Twój Kucharz, spotkanie z Lokalnym Rolnikiem. Dowiecie się: czym jest i jak działa Lokalny Rolnik,dlaczego warto odżywiać się zdrowo, lokalnie i świadomie, czym różnią się i co wyróżnia produkty od Dostawców Lokalnego Rolnika od tych marketowych oraz ze sklepów ze zdrową żywnością oraz jakie wymagania muszą spełnić dostawcy i jak sprawdzane są produkty?

23 listopada, kolejne spotkanie z cyklu Kobiety, wino i… przyjaciele organizowane przez stowarzyszenie Kobiety i wino. Tym razem tematem będzie: Gęsina na świętego Marcina i nie tylko – debata i degustacja.

23 listopada otwarcie kolejnej kawiarni Nakielny. Nowa lokalizacja jest wręcz kultowa, bo znajduje się w budynku przy Basztowej, gdzie dawniej mieściły się biura LOTu.

23 listopada,  w Wine Spot, degustacja w ciemno. Odgadywanie aromatów i smaków wina, próba wskazania jego pochodzenia i rocznika, ale przede wszystkim dużo zabawy w luźnej atmosferze. Degustacja przeznaczona zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z winem jak i tych bardziej doświadczonych.

24 listopada, kolejna edycja Podwieczorku na dwa kieliszki. Wezmą w nim udział dwie prawdziwe „instytucje” – kulinarna i winiarska czyli Walenty Kania /Kuchnia dla Odważnych/ i Mirek Jaxa Kwiatkowski /Winnica Srebrna Góra/.

24 listopada, w Kulinarnych Kreacjach, Warsztaty kuchni japońskiej z Jakubem Antoniszakiem,  25 listopada, warsztaty kuchni korsykańskiej z Piotrem Reguckim, a już 26 listopada, Warsztaty łączenia wina z serami.

Również, 24 listopada, TEDxKazimierz meetup – Food: are we what we eat? Program całego wydarzenia możecie znaleźć tutaj https://tedwomen2016.ted.com/.

24 listopada, w Zakładce, kolacja  Bliżej Natury – warzywa w 6 odsłonach. Do kolacji serwowane będą również wina naturalne.

25 listopada,  otwarcie nowego lokalu w kompleksie Tytano przy Dolnych Młynów czyli Pinakoteki. Zaczynają od wernisażu z kieliszkiem szampana, plakatów autorstwa Marty Frej, oraz koncertu do białego rana. Pinakoteka obiecuje, że serwować będzie najlepsze żeberka w Krakowie. Ciekawe, co na to Rzeźnia? AKTUALIZACJA: otwarcie Pinakoteki przeniesiono na początek grudnia.

25 listopada, restauracja Biała Róża i Szkoła Sommelierów zapraszają na spotkanie: Z czym to się je, czyli warsztaty łączenia wina z potrawami. W menu, między innymi, jajko przepiórcze w ssie holenderskim z szampanem, mus z kaczej wątroby z Tokajem i inne ciekawe połączenia.

25 listopada, w Magazynie Wina, seminarium poświęcone winom czeskim. Seminarium zostało podzielone na dwa spotkania – Bohemia i Moravia czyli wina czeskie i morawskie.

26 listopada, Cheder zapraszana drugie śniadanie. Tym razem będzie to polskie śniadanie, ze wszystkim tym, co od Krakowa po Wilno w polsko-żydowskiej kuchni najlepsze. Od chałki po wegetariańskie dania Fani Lewando, które, tak jak szabat, łączą i pokazują to, co wspólne i dobre.

26 listopada odbędą się warsztaty kuchni meksykańskiej, Warsztaty poprowadzi Adriana Lara – Meksykanka, doświadczona szefowa kuchni z La Cocina de Alberiche. Gościem specjalnym będzie również szefowa kuchni zaproszona przez Ambasadę Meksyku.

26 listopada, to też pierwsze urodziny Vegabu. Przygotowują dla Was mnóstwo atrakcji, konkursów z nagrodami i niespodzianek z tym wydarzeniem związanych.

26 listopada, restauracja Aika zaprasza na warsztaty sushi dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

27 listopada, Najedzeni Fest! Etnicznie. Po raz piętnasty dawne sale bankietowe Hotelu Forum zamienią się w najbardziej różnorodną restaurację w Krakowie. W roli gospodarzy wystąpią krakowskie lokale, mali producenci, sklepy z dobrym jedzeniem, piekarnie, inicjatywy kulinarne. Tak zapowiada się kolejna edycja festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest! Tym razem pod hasłem: Etnicznie! U blisko 80 festiwalowych wystawców będzie można spróbować potraw pochodzących z różnych zakątków świata, a także zrobić zakupy.

Co dalej?

Mamy nadzieję, że Meat & Go wreszcie otworzy się w Tytano. Kolejna data otwarcia to weekend 26-27 listopada.

AKTUALIZACJA: Cracow Craft Beer Fest został przełożony na grudzień. Więcej o tym wydarzeniu w następnym podsumowaniu.

W grudniu spodziewamy się otwarcia Legal Cakes na Tomasza.

Czekamy tez na otwarcie pizzerii: IVO Cracovia Pizzeria, znanego z Top Chefa Ivo Violante.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.