Karnawałowa obfitość czyli widelcowe podsumowanie numer 49 – styczeń 2018

Piekarnia Zaczyn na Dębnikach

Nowa piekarnia na Dębnikach ma już całą rzeszę wielbicieli.

Co nam umknęło w poprzednich podsumowaniach?

Na Ruczaj powstała restauracja Las Weges serwująca dania wegetariańskie.

Od początku grudnia działa restauracja Vistula Port.

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 stycznia 2018):

3 stycznia otwarto Panininiema na placu Imbramowskim.

6 stycznia miało miejsce długo wyczekiwane otwarcie piekarni Zaczyn na Dębnikach.

7 stycznia otwarto bar śniadaniowy Handelek przy Kleparzu.

9 stycznia otwarto Latający Holender Frytki na Azorach. W menu również kanapka z kurczakiem z sosem z orzeszków ziemnych i wafle z karmelem.

10 stycznia wystartował Lavash Bar.

Wydarzy się w Krakowie (16-31 stycznia 2018):

17 stycznia, w Coffee Proficiency, trening Sensory Performance z CoffeeMind i Coffee Proficiency.

17 stycznia, w Chinkalni, Gruzińska uczta i opowieści z winem Vaziani.

18 stycznia, zwiedzanie wystawy „Bufet pod Kombinatem” z kuratorką Marią Wąchałą-Skindzier w ramach cyklu Podróże po historii i kulturze.

Od 18 stycznia do 13 lutego potrwa festiwal Opera Rara. W ramach projektu Opera Rara ze smakiem, w trakcie festiwalu ,szefowie kuchni wybranych restauracji (Albertina, Biała Róża, Bistro 11, Corse, Musso Sukiennicza, Pod Nosem, Szara Gęś, Wierzynek i Włoska) podadzą dania inspirowane tematem wojny postu z karnawałem

18 stycznia,  w restauracji Filipa 18, Kolacja shakerem w ręku czyli niezwykłe połączenia sześciu wyjątkowych dań przygotowanych przez Marcina Sołtysa ze znanymi i uwielbianymi na całym świecie cocktailami na bazie Campari.

18 stycznia, na Lipowej 6F, spotkaniem z człowiekiem, który tworzy bardzo autorskie, naturalne i tradycyjne wina w Słowenii, w dolinie Vipavy – Peter Stegovec i degustacja Sveti Martin Wines.

18 stycznia, w Bottiglieri 1881, degustacja win hiszpańskich.

19 stycznia, w Winomanie, spotkanie zapustne, podczas którego degustowane będą wina z różnych regionów Włoch oraz potrawy kuchni śródziemnomorskiej.

19 stycznia, w Blossomcupping pod hasłem czym jest kawa specialty?

20 stycznia,  w Miejscówce, Baltic Porter Day czyli Święto Porteru Bałtyckiego. Miejscówka przygotowała dla Was cztery pozycje na kranachoraz sporo butelek.

20 stycznia, w restauracji Hotelu pod Różą odbędzie się spotkanie z Markiem Bieńczykiem i Wojciechem Nowickim, którzy będą szukać kulinarnych wątków w literaturze i zastanowią się, jak to jest o jedzeniu pisać i czytać. Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Opera Rara.

20 stycznia, w Smakach Roślinnych, warsztaty kulinarne: Kuchnia roślinna od podstaw.

20 stycznia, w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty kuchni brazylijskiej podczas których będzie można nauczyć się przygotowywać: pulpeciki z dorsza, sałatkę z ośmiornicy, gulasz z krewetkami i brazylijskie drinki.

20 stycznia, w Magazynie Wina, degustacja lekkich win czerwonych, które uwodzą złożonym bukietem, zaskakują kwasowością i strukturą oraz stają się niezastąpione w kulinarnych połączeniach.

21 stycznia,  w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty kuchni indyjskiej. W programie: samosy, kurczak po pendżabsku, zupa Mullagatanni, dip kokosowy, korzenna herbata masala i mango lassi.

25 stycznia, kolejny Podwieczorek na dwa kieliszki, którego gośćmi będą Dżenneta Bogdanowicz z Tatarska Jurta i Mikołaj Korol z Winnica Korol.

25 stycznia,  w Wine Spot, degustacja win ze szczepu pinot noir.

26 stycznia,  w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty: wegańska podróż po Azji. Warsztaty poprowadzi Alicja Rokicka z bloga Wegan Nerd.

27 stycznia,  w Chederze, szabatowe drugie śniadanie.

27 stycznia,  w Sissi, Beer is the new wine – kolacja degustacyjna z Browarem Podgórz.

27 stycznia,  w lokalu Kufle i widelce, kraftowe parowanie piwa z jedzeniem.

28 stycznia, w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty kuchni japońskiej.

31 stycznia, w L’concept: Bar & Restaurant 13, opowieść o miejscu kulinariów w kulturze snuć będą Tessa Capponi Borawska, Agnieszka Drotkiewicz i Bartek Kieżun.  Spotkanie odbedzie się w ramach festiwalu Opera Rara.

Co dalej?

Na Podgórzu (przy hali Korony) powstaje Miso Place.

Przy ulicy Wałowej powstaje Carl&Bart Zabłocie.

Musso Sushi Zwierzyniecka wkrótce zmieni swoją siedzibę.

Przy ulicy Starowiślnej powstaje indyjska restauracja Namaskar, a przy Stradomiu Bhajan Cafe.

Przy Starowiślnej powstaje równiez Shrimp House.

Na Zwierzynieckiej powstaje Lokalna – nowe miejsce serwujące śniadania, lunche przyrządzane według tradycyjnych galicyjskich receptur oraz codziennie wypiekane domowe ciasta.

Wciąż przed nami otwarcie tapas baru La Fuente, 

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium