Idzie luty czyli widelcowe podsumowanie numer 50 – styczeń/luty 2018

Ostrygi w Corse

W ramach festiwalu Opera Rara, w restauracji Corse spróbować można, miedzy innymi, ostryg w trzech odsłonach.

Co nam umknęło w poprzednich podsumowaniach?

Jakiś czas temu zamknięto restaurację White Camel. Płakać za nimi nie będziemy.

2 stycznia otwarto restaurację Indian Connection przy ulicy Sławkowskiej.

9 stycznia, na Azorach ruszył lokal z frytkami: Latający Holender.

10 stycznia otwarto Mirror Bistro na Kazimierzu.

Od 15 stycznia, Zio Pizza stacjonuje przy Rondzie Matecznego.

Wydarzyło się w Krakowie (16-31 stycznia 2018):

22 stycznia, otwarto TIMO Ristorante przy ulicy Gołębiej.

od 25 stycznia, Lady’s food truck stacjonuje przy ulicy Bobrzyńskiego 10.

29 stycznia otwarto Lokalną, kawiarnię, w której zjecie tez śniadania (serwowane przez cały dzień) i lunche. Mają to być potrawy z regionu Krakowa i Małopolski.

29 stycznia otwarto Miso Place.

Wydarzy się w Krakowie (1-14 lutego 2018):

Od 18 stycznia do 13 lutego potrwa festiwal Opera Rara. W ramach projektu Opera Rara ze smakiem, w trakcie festiwalu ,szefowie kuchni wybranych restauracji (AlbertinaBiała RóżaBistro 11, Corse, Musso Sukiennicza, Pod Nosem, Szara Gęś, Wierzynek i Włoska) podadzą dania inspirowane tematem wojny postu z karnawałem.

1 lutego, otwarcie cukierni Nakielny przy ulicy Szewskiej.

1 lutego,  w Albertinie, degustacja win z winnicy Turnau. Gościem specjalnym spotkania będzie Pan Maciej Karpiński, który opowie historię winnicy oraz przedstawi wyjątkowe wina pochodzące z północnej części naszego kraju.

1 lutego,  w ekosklepie Ulubiony przy ulicy Monte Cassino, spotkanie z dietetyk Katarzyna Fizią pod hasłem: Jedzenie jest super.

2 lutego,  w Wierzynku, spotkanie z Agą Kozak i Bogusławem Deptułą, którzy szukać będą kulinarnych tropów w operze: od bażanta podanego na kolację Don Giovanniemu, przez posty i uczty w Traviacie, pitą u Pucciniego whisky, po trucizny, którymi uśmiercali wrogów bohaterowie. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję skosztować wyjątkowych przekąsek, przygotowanych na tę okazję przez szefa kuchni Restauracji Wierzynek. Smak rozmowy podkreśli wino z winnic wybranych przez prowadzących spotkanie. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Opera Rara.

2 lutego,  otwarcie tapas baru La Fuente.

2 lutego, w kinokawiarni Kika, Wytrawny Wieczór Filmowy: Furmint Day. Z okazji 2. Międzynarodowego Dnia Furminta w kieliszkach zagoszczą wina z tego najbardziej popularnego na Węgrzech szczepu.Na ekranie triumfator zeszłorocznego Berlinale, film „Dusza i ciało”w reżyserii Ildikó Enyedi. Degustację poprowadzi Tomasz Wagner (Wine Concept / Wino Kawa Oliwa, Magazyn Wina).

2 lutego,  w Truckarni, Greckie konfrontacje czyli wyjątkowa i bardzo nietypowa grecka uczta. Podczas degustacyjnej kolacji będziecie mogli spróbować dwóch tradycyjnych greckich dań w dwóch odsłonach.

2 lutego, w Cafe Lisboa, degustacja win portugalskich.

2 lutego,  w Blosssom, degustacja win z Januszem Szaniawskim. Podczas wydarzenia każdy z gości będzie miał okazję poznać i spróbować pięciu wybranych win z oferty Blossom. W trakcie degustacji każdy z uczestników będzie miał zapewniony dodatkowo specjalnie przygotowany na tę okazję zestaw przystawek.

2 lutego, w Dworku Białoprądnickim, Dzień naleśnika czyli warsztaty kulinarne dla dzieci.

3 lutego, pierwsze urodziny Hariprasad, Gości będa gościć kaczori – przysmakami każdego gopa i gopi (ciastkami z nadzieniem z grochu i ziemniaków), językami Jaganatha (faworkami maczanymi w syropie różanym) i czajem.

3 lutego,  w Magazynie Wina, warsztaty kulinarne Cucinare Bene z Krakowskim Makaroniarzem.Tematem warsztatów będą dania rzymskie.

3 lutego, w piekarni Pochlebstwo, Czarny chleb? Czarna kawa! Warsztaty smacznej kawy.

4 lutego, w Zet Pe Te, festiwal kulinarny Najedzeni Fest! pod hasłem Ostatki. Będzie to edycja pełna słodkości, tłustości i wszelkiej grzesznej i niewinnej dobroci.

4 lutego,  podczas Najedzonych, zadebiutuje Madziar Food Truck.

4 lutego, w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty pod hasłem: Paczkowa rewolucja. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Jasińska

7 lutego  rozpocznie się Fine Dining Week, który potrwa do 18 lutego. Podczas trwania festiwalu, w wybranych restauracjach (Albertina Restaurant & Wine, Hotel Pod Różą i Restauracja Amarone,Restauracja Biała Róża, Bottiglieria 1881, Filipa 18, Kogel Mogel, Restauracja Qualita, Szara Gęś, Wierzynek) będziecie mogli zamówić specjalne, festiwalowe menu w cenie 119 PLN.

8 lutego,  w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty: Zimowe warzywo, które poprowadzi Dominika Wójciak.

8 lutego, w Galerii Anna, Duńczyki w Krakowie czyli degustacja win z kopenhaskiej winnicy.

9 lutego, w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty z wołowiny.

9 lutego, w restauracji Kurka Wodna, warsztaty wina: kurs podstawowej wiedzy winiarskiej – 20 różnych win na degustacji oraz warsztaty łączenia wina z jedzeniem.

10 lutego, w Galicyjskiej Szkole Smaku, warsztaty kulinarne poprowadzi Dorota Rydygier – francusko-polski szef kuchni w rezydencji Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych.

10 lutego, w Dworze Sieraków, Literatura i wino czyli spotkanie z Bartkiem Kieżunem, autorem książki „Italia do zjedzenia” znanym również jako Krakowski Makaroniarz.

11 lutego, w Starej Zajezdni, pierwsze Krakowskie Zapusty. Podczas tego wydarzenia będziecie mogli posłuchać historii tętniących życiem krakowskich kawiarni i cukierni, wziąć udział we wspólnym smażeniu chrustu, a także przekąsić conieco na  minitargu słodkości i karnawałowych przekąsek.

12 lutego, w Zielonym do góry, Wine pairing z Robertem Makłowiczem.

13 lutego,  w Wierzynku, spotkanie z Łukaszem Modelskim i Pawłem Bravo, którzy opowiedzą o kulinarnej Anglii XVII wieku. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję skosztować wyjątkowych przekąsek, przygotowanych na tę okazję przez szefa kuchni Restauracji Wierzynek. Smak rozmowy podkreśli wino z winnic wybranych przez prowadzących spotkanie.Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Opera Rara.

14 lutego, w Strefie, walentynkowa degustacja wina, która poprowadzi Basia Lejkowska.

14 lutego,  w restauracji Filipa 18, kolacja walentynkowa z bąbelkami połączona z pairingiem win musujących spośród, których będzie królował: Szampan Taittinger.

Co dalej?

Mezzalians pożegnał już gościnne progi Atelier i szykuje nowy lokal.

Znów mówi się o otwarciu Zbiory Bistro. Może tym razem się uda.

Przy ulicy Wałowej powstaje Carl&Bart Zabłocie.

Musso Sushi Zwierzyniecka wkrótce zmieni swoją siedzibę.

Przy ulicy Starowiślnej powstaje indyjska restauracja Namaskar, a przy Stradomiu Bhajan Cafe.

Przy Starowiślnej powstaje również Shrimp House.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium