Wielkanocne przygotowania czyli widelcowe podsumowanie numer 5 – marzec 2016

Wiosna niestety nie chce do nas przyjść i w marcu widzieliśmy chyba więcej śniegu niż przez całą zimę. Nie przeszkadza to wielkanocnym jarmarkom, na których możecie zaopatrzyć się w specjały na święta. Ciekawie robi się tez w okolicach starego Kleparza gdzie pojawiły się dwa nowe sklepy. Szczegóły znajdziecie w poniższym zestawieniu minionych i nadchodzących wydarzeń kulinarnych w Krakowie.

Kraków - Sery holenderskie - Stary Kleparz - Dubai Food

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 marca 2016):

W lokalu po Nap Nap (które przeniosło się na drugą stronę ulicy i zajęło lokal po Amano) przy Zwierzynieckiej, od 1 marca działa Gossip Cafe. Jeszcze nie mieliśmy okazji sprawdzić czy rzeczywiście mają najlepszą kawę w mieście.

Od 1 marca, Zenit ma nowego szefa kuchni. Z lokalem pożegnała się Ania Rymgajła, a nowy szefem kuchni została, znana z programu Top Chef, Anna Klajmon. Próbowałam weekendowej kaczki z sosem czekoladowo-wiśniowym i pietruszkowo-waniliowym puree, i mogę Was zapewnić, że była świetna. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się trafić na gofry z łososiem i jajkiem w koszulce, bo też wyglądają pysznie.

1 marca  rozpoczął się Krakowski Kiermasz Wielkanocny przed Galerią Krakowską. Znajdziecie tam tam zarówno produkty spożywczy, jak i płyty czy książki.

3 marca, Krakowski Kumpir otworzył nowy lokal przy Lea 18 oraz miało miejsce oficjalne otwarcie klubu Odeon, który na krakowskim rynku (w miejcie dawnego Showtime). Nazwa klubu pochodzi od bardzo popularnej paryskiej stacji metra, dlatego też w menu klubowej restauracji znajdziecie sporo potraw francuskich.

Na początku marca, w lokalu przy starym Kleparzu otworzyły się orientalne delikatesy Dubai Food z produktami tureckimi, arabskimi i indyjskimi. W ostatni piątek nie mieli jeszcze całego towaru na półkach, ale i tak udało mi się zrobić całkiem niezłe zakupy.

Holenderskie sery wróciły na Kleparz, a od wczoraj (15 marca) powinien już funkcjonować ich sklep, który znajdziecie tuż obok tureckiego sklepiku Mahir.

ZAMKNIĘCIA: 

7 marca  zamknięcie ogłosił The Dorsz. Tym samym jedynym chyba miejscem na fish&chips w Krakowie pozostał Big Red Bustaurant.

 

Wydarzy się w Krakowie (16 – 31 marca 2016):

17 marca, Centrum Wyposażenia Gastronomii zaprasza na pokaz sztuki kulinarnej. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

W związku z obchodzonym 17 marca, Dniem świętego Patryka, Stara Zajezdnia zaprasza na irlandzką imprezę. W programie celtyckie tańce, specjalne menu i oczywiście zielone piwo.

17 marca, odbędą się dwie degustacje win. W po prostu wino spróbować będziecie mogli win z Puglii, a w Magazynie Wina z Nowej Zelandii.

18 marca, drugie urodziny Wesoła Cafe. Szczegóły przewidzianych w tym dniu atrakcji znajdziecie na Facebooku lokalu.

Również 18 marca, odbędzie się pierwsza kolacja degustacyjna w Bottiglierii 1881. Motyw przewodni to przypomnienie smaków z pierwszej karty lokalu.

18 marca, możecie się wybrać na jedną z trzech degustacji win. W Dionizosie i Wine Concept pomogą Wam dobrać wina do wielkanocnych potraw. Magazyn Wina zaprasza natomiast do poszerzenie wiedzy związanej z winem i jego degustacją.

18 i 19 marca, restauracja Zabłocie 13 zaprasza na warsztaty kulinarne dla dorosłych. W programie przygotowanie potraw z Ekwadoru.

Od 18 do 25 marca  na Rynku Głównym tradycyjnie zagoszczą Targi Wielkanocne.

W sobotę, 19 marca, Cheder zaprasza na już tradycyjnie na drugie śniadanie. Specjalne weekendowe śniadanie zjecie też w Atelier (19 i 20 marca) – będą opcje dla mięsożerców, pyszne i zdrowe wege i coś dla łasuchów.

Deli 8, 19 marca, organizuje wielkanocne warsztaty kuchni roślinnej w wiosennej palecie kolorów.

W tym samym dniu (19 marca) Winoman zaprasza natomiast wielbicieli wina i jedzenia na spotkanie Klubu Degustacyjnego Winomana. Temat tego spotkania to „Stół wielkanocny Inaczej”.

20 marca, w Pauzie In Garden odbędzie się kolejna edycja Art & Food Bazar.

Również 20 marca, Akademia Kuchni Włoskiej zaprasza na warsztaty kuchni. W menu, między innymi, wielkanocne ciasto z Kalabrii.

Od 20 marca, restauracja Włoska, rozpoczyna serwowanie śniadań. W menu ciabatty, włoskie wędliny, rogaliki z domowymi konfiturami, a także śniadania bezglutenowe.

20 marca, Najedzeni Fest zapraszają na warsztaty wegetariańskiej kuchni żydowskiej w JCC, a Wine Bar Stoccaggio na degustację i warsztaty łączenia win i potraw wielkanocnych. W Wiśniowym Sadzie natomiast, odbędą się warsztaty kuchni rosyjskiej, podczas których nauczycie się przygotowywać frykadelki.

21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, restauracje z całej Polski zapraszają do zapoznania się ze smakami Francji w ramach, organizowanego przez Ambasadę Francji wydarzenia „Goût de France/Good France”. W każdej restauracji, która weźmie udział w tym projekcie, w tym dniu serwowana będzie kolacja inspirowana tradycyjnymi przepisami kuchni francuskiej. Krakowskie restauracje, które biorą udział w projekcie to Biała Róża, Bistro 11, Cyrano de Bergerac, Gessler, La Fontaine, Magnes, Qualita, Trzy Rybki, Unicus i Zakładka. Listę restauracji z linkami do menu znajdziecie na stronie francuskiej ambasady.

31 marca, Kobiety i wino zapraszają na degustację win hiszpańskich, która odbędzie się w Piwnicy pod Baranami.

Tego samego dnia, po remoncie, będzie miało miejsce ponowne otwarcie restauracji 27 Porcji. Zapowiadają powrót do sezonowej kuchni z początków działalności.

 

Co dalej?

Przy Starowiślnej 14 urządza się Mo-ja Cafe.

Przy Piastowskiej 20, powstaje park dla food trucków Bezogródek.

W niedalekiej przyszłości, na rogu Bronowickiej i Głowackiego pojawić powinien się też wegański food truck. Damy Wam znać jak poznamy więcej szczegółów.

W lokalu po Ancorze, przy Dominikańskiej, urządza się restauracja i winiarnia Albertina Restaurant & Wine. Szczegóły co do daty otwarcia i charakteru menu restauracji nadal nieznane. Ostatnio chwalili się na Facebooku barem więc możemy liczyć na to, że wkrótce poznamy więcej szczegółów, a może i datę otwarcie.

Wciąż czekamy na nowy adres restauracji Trzy Kroki w Szaleństwo.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.