Byle do wiosny czyli widelcowe podsumowanie numer 4 – luty/marzec 2016

Druga połowa lutego okazała się być, na szczęście, bardziej obfitująca w kulinarne odkrycia niż to się pierwotnie zapowiadało. Niestety ostatnio równie dużo lokali się zamyka, co otwiera. Jedynym pocieszeniem jest to, że na miejscu zamkniętych lokali zapewne wkrótce powstaną nowe. Byle do wiosny.

Kraków - Pimiento - India masala - Gossip Coffe - Holenderskie sery

Wydarzyło się w Krakowie (15-29 lutego 2016):

Jeszcze 13 lutego Nova Resto Bar otworzyła swe podwoje po trwającym ponad miesiąc remoncie.

17 lutego miało miejsce otwarcie restauracji indonezyjskiej Bumbu Jawa na Starowiślnej (pod filarkami, przy rogu z Dietla). Z zewnątrz nie prezentuje się zachęcająco, ale ceny nie są wysokie więc pewnie zaryzykujemy. A nuż trafi się perełka.

Również 17 lutego na Małym Rynku pojawił się nowy lokal z kuchnią indyjską: India Masala. Tym samym kuchnia indyjska wyrasta na jedną z lepiej reprezentowanych w Krakowie.

21 lutego swój lokal na Rynku otworzyło Pimiento. To już trzeci adres, po Stolarskiej i Józefa, tej restauracji w Krakowie.

24 lutego mieliśmy przyjemność uczestniczyć w degustacji nowej włoskiej kolekcji win autorstwa Krakó Slow Wines i Jacka Szklarka na Lipowej. Były pyszne sery i ciekawe wina. Relację z tego wieczoru znajdziecie tutaj.

ZAMKNIĘCIA: 

Dajwór pożegnał się z Bon Appetit. Restauracja zamknęła się po dwóch latach działalności.

Wydarzy się w Krakowie (1 – 15 marca 2016):

W lokalu po Nap Nap (które przeniosło się na drugą stronę ulicy i zajęło lokal po Amano) przy Zwierzynieckiej 1 marca (czyli dziś) otwiera się Gossip Cafe. Jeszce się nie otwarli, a już na Facebooku chwalą się najlepsza kawą w mieście. Sprawdzimy to. 😉

Od 1 marca, Zenit ma nowego szefa kuchni. Z lokalem pożegnała się Ania Rymgajła, a nowy szefem kuchni została, znana z programu Top Chef, Anna Klajmon. Oczywiście wraz z tą zmianą, w Zenicie pojawiło się nowe menu. Z żalem pożegnaliśmy jagnięce burgery, ale miejmy nadzieję, że nowe dania nam tę stratę zrekompensują.

1 marca macie do wyboru trzy różne degustację win: Magazyn Wina i Enoteka Pergamin zapraszają na wina z San Patrignano, a Wine Bar Stoccaggio na degustację win z RPA.

3 marca, Krakowski Kumpir otwiera nowy lokal przy Lea 18. Czy Kumpir wygra ze zlokalizowanym nieopodal Szwagrem?

W czwartek 3 marca, degustacja merlotów w po prostu wino. Będzie można spróbować Merlot z różnych stron świata, w winach jednoszczepowych i kupażach.

3 marca, to również oficjalne otwarcie klubu Odeon, który na krakowskim rynku działa już od Sylwestra. Nazwa klubu pochodzi od bardzo popularnej paryskiej stacji metra, dlatego też w menu klubowej restauracji znajdziecie sporo potraw francuskich. Nas szczególnie zainteresowały śniadania (dostępne w weekendy od 12) i galettes.

4 marca, Kobiety i Wino i restauracja Biała Róża zapraszają na degustację win morawskich z menu degustacyjnym. W ten sam dzień na Lipowej Święto Marciszoru w Krakowie czyli rumuńskie powitanie wiosny. W programie film, muzyka i tradycyjne potrawy rumuńskie.

Piątek, 4 marca, to również kolejna porcja winnych degustacji: Stoccaggio zaprasza na degustację win z Wysp Kanaryjskich, Metaforma na przegląd win europejskich, Magazyn Wina na degustację dla początkujących (Krok 1), a Wince Concept ze Swoszowic na degustację nowych win z portfolio.

W sobotę, 5 marca, Cheder zaprasza na już tradycyjnie na drugie śniadanie. Będzie to specjalna, urodzinowa edycja. Niedzielne śniadanie (6 i 14 marca) zjecie za to w Atelier– będą opcje dla mięsożerców, pyszne i zdrowe wege i coś dla łasuchów

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, 5 marca, Cafe Oranżeria w Hotelu Kossak zaprasza na pokaz kulinarny, który przeniesie Was do dalekiej Tajlandii. Pokaz poprowadzi szef kuchni Robert Joachimiak-Szpinda.

6 marca,  w Wiśniowym Sadzie warsztaty Najedzeni! Zadowoleni! Tym razem na warsztat pójdą frykadelki (kuleczki z mięsa mielonego). Będzie zupa z frykadelkami oraz placki po gagausku.

7 marca w studio Twój Kucharz warsztaty pod hasłem „Ryby i owoce morza. Różne techniki przygotowania oraz sosy jakich nie znacie.”

Również 7 marca startuje nowa akcja w restauracji Pino pod hasłem: „Toskania w PINO”. Was więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj.

8 marca, w Dzień Kobiet, Podgórski Salon Degustacyjny zaprasza na degustację win francuskich.

10 marca restauracja Smaki Gruzji zaprasza na spotkanie pod hasłem „Poznaj Gruzję od kuchni”. W programie pokaz lepienia chinkali, opowieści o kuchni gruzińskiej i degustacja potraw z menu restauracji.

11 marca  rozpocznie się Krakowski Kiermasz Wielkanocny przed Galerią Krakowską, pełen kwiatów, wspaniałych produktów regionalnych od małopolskich dostawców i świątecznych ozdób. Będą warsztaty dla małych i dużych, malowanie wielkiej pisanki, stoiska z wędlinami, przyprawami, chrzanami, koszyczkami i kurczaczkami.

12 marca , Krakowski Makaroniarz i Kobiety i Wino zapraszają na tajemniczą degustację. W menu diabelskie jajo, grecka zupa, neapolitańskie krokiety, makaron w kształcie poduszki, żeberka i portugalski krem waniliowo-pomarańczowy.

Co dalej?

Na Kleparzu do otwarcia szykują się Holenderskie Sery. Dokładna data jeszcze nie jest znana, ale mamy nadzieję, że nastąpi to wkrótce, bo skończyły nam się zapasy. AKTUALIZACJA: Jak wynika z komentarza pod tekstem, sklep serami otwarty zostanie do 15 marca, a już od 7 marca będą mieć stoisko na Starym Kleparzu.

W okolicach kładki Bernatka, z mapy zniknęły, już jakiś czas temu Bistroteka i Zlata Ulicka. W tym ostatnim lokalu trwają już prace remontowe więc jest szansa, że wkrótce pojawi się tam jakiś nowy koncept kulinarny. Ta, wydawałoby się, wdzięczna lokalizacja przy kładce, jak na razie nie jest szczęśliwa dla restauratorów..

W lokalu po Ancorze, przy Dominikańskiej, urządza się restauracja i winiarnia Albertina Restaurant & Wine. Szczegóły co do daty otwarcia i charakteru menu restauracji nadal nieznane.

Wciąż czekamy na nowy adres restauracji Trzy Kroki w Szaleństwo. O Pita Druze słuch niestety zaginął.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.