Gruzińska uczta czyli degustacja win z winnicy Vaziani

Czy znacie legendę o powstaniu Gruzji? Podobno było tak: po stworzeniu Świata Bóg ogłosił, że sprawiedliwie podzieli Ziemię, tak żeby każdy miał na niej swoje miejsce. Ludzie różnych narodowości zaczęli kłócić się i przekrzykiwać, bo każdy chciał dostać najlepszy kawałek. Gruzini nie byli awanturnikami, woleli spokojnie poczekać na swoją kolej. Usiedli z boku, w cieniu drzew. Rozłożyli wino i jedzenie i ucztowali. Bóg skończył dzielić Ziemię pomiędzy poszczególne narody i skierował się w kierunku ostatniego kawałka Ziemi, którego nikomu nie dał, bo był najpiękniejszy i chciał go zachować dla siebie, by w tym właśnie miejscu odpoczywać. Usłyszał jednak, że ktoś tam ucztuje i bawi się. Zachwycony, że Gruzini zamiast awantury wybrali zabawę i jedzenie, oddał im ten najpiękniejszy kawałek Ziemi, który odtąd nazywamy Gruzją.

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - zestaw degustacyjny

I chociaż może trudno uwierzyć w takie umiłowanie Boga do hedonizmu, to ta historia pięknie pokazuje, jaki charakter mają Gruzini i jest świetną zachętą do zakosztowania Gruzji. A jeśli komuś ta historia to mało, powinien był wybrać się na degustację win gruzińskich z winnicy Vaziani, na którą początkiem lipca zaprosili nas Keti Prangulaishvili, Młody Ambasador Gruzji w Polsce oraz Mariusz Kapczyński, krytyk winiarski, założyciel portalu Vinisfera.pl i powszechnie znany miłośnik win gruzińskich (ale nie tylko).klimatypoluklimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - posział win gruzińskich

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - toast

Degustacja odbyła się w Winiarni-Restauracji Klimaty Południa, której gospodynią jest Bożena Czynciel, której gościnność równa się gościnności najznakomitszych gospodarzy z Gruzji.

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Mariusz Kapczyński, Bożena Czynciel

Winiarnia Vaziani łączy tradycyjne i konwencjonalne metody produkcji win, co zapewnia ogromną różnorodność ich oferty. Winiarze czerpią z doświadczeń wielu pokoleń wytwórców tego trunku – Gruzja jest przesiąknięta tradycją winiarską. A wino to doskonałe uzupełnienie wspaniałego jedzenia, którym Gruzini rozkoszują się podczas przedłużających się do późnych godzin nocnych kolacji – uczt zwanych suprami. Przewodniczy im tamada – osoba, która dba o dobry nastrój gości i zarządza toasty. W tej roli podczas degustacji świetnie sprawdziła się Keti, doradzając również kucharzom w przygotowaniu potraw oraz uzupełniając opowieść Mariusza o winach, cennymi informacjami o tradycji i kulturze gruzińskiej.

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Keti i wino

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Keti i supra

Degustowaliśmy trzynaście win, rozpoczynając od Rkatsiteli – białego wytrawnego wina, które powstaje z najpopularniejszej w Gruzji odmiany winogron – wyjątkowo uniwersalnej; można z niej wyprodukować wina w różnym stylu. Kosztowaliśmy również Pirosmani – białe wino półwytrawne – i Alazani Valley – białe wino półsłodkie, czerwone; półwytrawne Pirosmani i półsłodkie: Alazani Valley, Kindzamarauli Vaziani i Kindzamarauli Tiflisi Marani. Nie zabrakło win z qvevri ; białe wytrawne Mitsvane o klasycznym smaku i pięknym złotym kolorze oraz czerwone wytrawne Saperavi Qvevri. W kontraście do win z qvevri ja najbardziej zasmakowałam w bardziej klasycznych: białym wytrawnym Tsinandali o delikatnym przyjemnym aromacie i czerwonych wytrawnych: Saperavi Tiflisi Marani, Mukuzani Tiflisi Marani i Saperavi Vaziani. Widelce, które były przecież niedawno w Gruzji, opowiadały o wspaniałości tej kultury, nie tylko w sferze kulinarnej. Dołączam się niniejszym do ich zachwytów!

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - degustacja

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - degustacja wina białego

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Aga Balicka

klimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - kieliszek białego wina - degustacja

klimatypoluklimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - degustacja wina

klimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - białe wino

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na degustację.

Autorem tekstu jest Paulina Bandura.

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Paulina Bandura

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - chaczapuri

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - wina gruzińskie

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - naleśniki wg Keti

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - chinkali

Klimaty Południa- Degustacja win z winnicy Vaziani - kulki z kurczaka i bakłażana

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - supra

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - zdjęcie

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Saperavi

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - Keti

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - degustacja wina czerwonego

Kraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - butelka Saperavi

klimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - kieliszek białego wina

klimatypoluklimKraków - Klimaty Południa - degustacja win z winnicy Vaziani - lista