Lato w pełni czyli widelcowe podsumowanie numer 13 – lipiec 2016

Im bliżej Światowych Dni Młodzieży, tym miasto bardziej pustoszeje. Ale gastronomie na szczęście nie zwalnia. Za nami otwarcia dwóch nowych lokali w Tytano, mamy też pierwszy w Krakowie bar z rolkami i nową neapolitańską pizzę. Nie obyło się też bez zamknięć. Ze zbliżających się wydarzeń największe moje zainteresowanie budzi Street Food Polska Festival pod Galerią Kazimierz w kulminacyjny weekend ŚDM. Trzymamy za Was kciuki. My w tym czasie będziemy kilkaset kilometrów stąd.

Kraków - Tytano - Bonjour Cava - Veganic - Startruck

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 lipca 2016):

1 lipca, otworzyła się restauracja śródziemnomorska o wdzięcznej nazwie White Camel przy ulicy Wawrzyńca 24. Pierwsze z niej relacje jakie do nas dotarły nie są niestety zbyt pozytywne.

1 lipca, Meat&Go poinformowało o zamknięciu okienka w okrąglaku na Placu Nowym. Za niedługi czas planowane jest otwarcie ich lokalu w Tytano.

4 lipca, Naturalny Sklepik otworzył się  w nowej lokalizacji (cały czas przy Krupniczej). Sklepik zajął miejsce po Ramen Girl.

8 lipca, przy Kalwaryjskiej, otworzyła się nowa neapolitańska pizzeria 00. Ciasto na pizzę dojrzewa u nich przez 48 godzin, sos robiony jest z pomidorów z Kampanii, a piec rozgrzewa się do 500 stopni i pizze wypieka nawet w 60 sekund. Trzeba odwiedzić!

Również 8 lipca miało miejsce ponowne nowe otwarcie Etniki. Zarówno lokal, jak i menu zostały odświeżone, a przed lokalem pojawił się tez ogródek.

9 lipca, przy Brzozowej 15 otworzyła się Restauracja Brasailenia – autorski koncept kulinarny z elementami nowoczesnej kuchni grillowej. Szef kuchni: Krzysztof Cudek.

9 lipca miało miejsce otwarcie wegańskiej i wegetariańskiej restauracji Veganic w Tytano.

12 lipca w Tytano otwarto nowy lokal sieci cukierni Bonjour Cava. Oprócz znanych i lubianych deserów oraz słonych tart, w Bonjour Cava przy Dolnych Młynów (wejście od Czarnowiejskiej) od sierpnia będziecie też mogli napić się wina.

13 lipca miało miejsce otwarcie Sushi Rolls Grab & Go, pierwszego w Krakowie punktu sprzedaży sushi w rolkach grab&go. Lokalni smakosze, którzy już mieli okazję odwiedzić to miejsce donoszą, że warto.

14 lipca, w strefie street food przy przystanku Chmieleniec pojawił się nowy food truck Startruck serwujący grillowaną kiełbasę, sznycle, frytki i mięsnego jeża. Pierwsze testy już niedługo.

ZAMKNIĘCIA:

10 lipca decyzję o zamknięciu lokalu opublikowała restauracja Szara Gęś. Z kulinarnej mapy Krakowa zniknęła też Feta.

Wydarzy się w Krakowie (15–31 lipca 2016):

15 lipca,  w Stoccaggio, degustacja w ciemno pod hasłem Sauvignon Blanc.

16 lipca, otwarcie Sababa przy Szerokiej 2 (nad Hamsą). Zapraszają na koktajle o smaku i nucie Bliskiego Wschodu.

16 lipca 2016, kolejny już Piknik Krakowski w  Parku Bednarskiego. Listę wystawców znajdziecie na ich profilu na Facebooku.

16 lipca w Kulinarnych Kreacjach odbędą się warsztaty wegańskich słodkości z Wegan Nerd.

17 lipca 2016, Piknik Krakowski w  Parku Krakowskim.

17 lipca 2016, Art & Food Bazar na Starym Kleparzu. Tym razem na Starym Kleparzu zapanuje klimat zupełnie wakacyjny- będzie można wyłożyć się na straganach z lemoniadą lub kieliszkiem prosecco. W menu jak zwykle owoce morza i węgierskie przysmaki, a także pierogi i dania wegańskie.

Od 17 do 31 lipca odbywać się będą warsztaty Gotuj dalej w Krakowie zorganizowane przez Otwarte Klatki.

21 lipca,  w Niebieskich Migdałach, Kawa – z czym to się pije. Tego samego dnia, 21 lipca, w Podgórskim Salonie Degustacyjnym odbędzie się degustacja whisky.

22 lipca,  w Wine Concept, degustacja : Wina z Podróży, a 23 lipca w Magazynie wina: Wina z podroży po Gruzji i Sycylii.

W dniach 30 – 31 lipca,  Street Food Polska Festival jak zwykle pod Galerią Kazimierz. Lista wystawców dostępna jest już w wydarzeniu na FAcebooku.

Co dalej?

W miejscu Fety planowane jest otwarcie Gastropubu Kufel. Ta lokalizacja zdecydowanie nie ma szczęścia gastronomii.

Wypatrzyłam nową gastronomię przy Kazimierza Wielkiego 2. Wystrój wskazuje na prostą kuchnię, polską lub włoską, albo jedno i drugie. Lokal był zamknięty i nigdzie nie było nazwy więc jeśli ktoś coś wie to niech da znać. 🙂

W niedalekiej zapewne przyszłości otwarcie, wspominanych już w poprzednich wpisach: kawiarni Dwa okna, Che Bonta na Kazimierzu, Zbiory vege bistro, Restauracji Armeńskiej, Food&People, Bake&Roll.

Na przełomie października i listopada tego roku planowane jest otwarcie restauracji kucharza reprezentacji Polski w piłce nożnej, Tomasza Leśniaka, przy ulicy świętego Krzyża 17. Będzie to bardzo koncept łączący dwie niezależne restauracje. Jedna bazować ma na kuchni autorskiej, opartej na przepisach inspirowanych podróżami, ale przygotowanych z lokalnych składników. Obok restauracji pojawi się koncept zbliżony do bistro serwujący śniadania, lunche i kolacje. Tu kuchnia będzie bardziej casualowa, a wystrój nawiązywać będzie do lounge baru.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.