Wyjątkowo winny maj czyli widelcowe podsumowanie numer 33 – maj 2017

Wydarzyło się w Krakowie (1-15 maja 2017):

6 maja, otwarto Resto Bar Ogień w Pogorzanach.

6 maja,  przy zalewie Bagry, ruszył food truck z burgerami Czarna Krowa.

6 maja, Smaki Roślinne otworzyły się w nowym miejscu na rogu Smoleńska i Retoryka (lokal po Go Healthy)

12 maja, oficjalnie już ruszyło Cargo. Recenzja już na blogu.

Wydarzy się w Krakowie (15-31 maja 2017):

17 maja,  w Winomanie, w cyklu „Wieczory z polskim winem” , degustacja: Wina z dna morza czyli jurajskie winnice. Organizatorem jest stowarzyszenie Kobiety i wino.

18 maja,  w restauracji White Camel, warsztaty kulinarne: Smaki Galilei.

18 maja,  w Enotece Pergamin, kolacja degustacyjna z winami Tenuta Ulisse.

19 maja,  w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty kuchni japońskiej. W menu: Sukiyaki – japoński gulasz wołowy;  Misoka soba – noworoczna soba z kurczakiem i tofu; Kitsune udon – rosół z lisim makaronem; Ika no tempura – kalmary w tempurze i Kamo nanban – zupa z marynowanej piersi kaczki.

19 maja, Francja w Wavelove czyli kolacja z francuskim menu i winami.

19 maja, Tajemnicza degustacja: Majówka pełna kwiatów. Tajemnicza Degustacja to koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie.

19 maja, w Chederze, kolacja szabatowa pod kulinarnym przewodnictwem Sabiny Francuz.

19 maja,  w Magazynie Wina, Zaklinanie Wiosny, czyli degustacja Albarino.

19 maja,  w Wine Spot, Noc wina.  A to z okazji Nocy Muzeów. Będziecie mogli zasmakować w 8 specjalnie wybranych na ten wieczór winach.

20 maja, drugie śniadanie w Chederze. Tym razem tematem przewodnim będzie Nowy Jork. W menu bajgiel z sadzonym jajem, labneh, czarnymi oliwkami, cebulką i dukkah; coleslaw z czerwonej kapusty z karmelizowanymi orzechami; granola; hamentasze.

20 maja, w Bezogródku, Bezogródek Food Truck Fest. Lista food trucków, które w ten weekend pojawią się w Bezogródku jest jeszcze nieznana.

20 maja, Whisky Day czyli ponad 20 wystawców, whisky z całego świata w Klubie Muzycznym „Forty Kleparz”. O 16;45 – Whisky Master Class.

20 maja,  w Szkole Sommelierów, startuje podstawowy kurs wiedzy o winie.

20 maja, w JCC, degustacja win izraelskich. Do wina podane będą koszerne izraelskie przekąski. W imieniu Stowarzyszenia Kobiety i Wino degustację poprowadzi wiceprezes Zuzanna Biel.

20 maja,  w Winomanie, Riesling kontra Petit Rhin czyli spotkanie degustacyjne pod patronatem Rieslinga, podczas którego wina niemieckie skonfrontowane zostaną z trunkami powstającymi w innych zakątkach świata.

21 maja, na Starym Kleparzu Art & Food Bazar. A na Bazarze, jak zwykle, oliwki, wino, falafel, śledzie i gruziński grill.

21 maja, dziki spacer zielarski po Puszczy Niepołomickiej, podczas którego nauczycie się rozpoznawać w naturze gatunki roślin używanych zarówno w medycynie oficjalnej jak i ludowej. Spacer zakończy się wspólnym ogniskiem i przygotowaniem prostych potraw z zebranych dzikich roślin.

21 maja,  na zamku w Wiśniczu, Frykasy wg kuchmistrza Czernieckiego czyli trzy pokazy kulinarne w wykonaniu Bartka Kieżuna (Krakowski Makaroniarz).

23 maja, w Vinotece 13 (restauracja Amarone, spotkanie z winnicą Colterenzio z regionu Alto Adige, które poprowadzi Letizia Pasini.

Od 25 do 27, na stadionie Cracovii odbywać się będzie Beerweek Festival czyli trzydniowa impreza dedykowana miłośnikom dobrego piwa.

25 maja, ostatnia degustacja w Po prostu wino! (BYOB). Degustację poprowadzą wszyscy obecni.

26 maja, w Kulinarnych Kreacjach, warsztaty kulinarne wołowina i kaczka. W menu: tatar z polędwicy wołowej z jajkiem przepiórczym, pierś z kaczki z sosem figowym, czerwoną soczewicą, jabłkiem i szparagami, policzki wołowe duszone w czerwonym winie i warzywach z pęczotto wytrawnym.

26 maja, w WineSpot, Port & Cake czyli degustację porto producenta Fonseca.

27 maja, FoodTruck Stars Tour 2017 w Krakowie! vol. 2 pod Galerią Bronowice. Lista food trucków pojawi się już wkrótce na stronie wydarzenia.

27 maja, Cucinare Bene! Warsztaty kulinarne z Krakowskim Makaroniarzem.

28 maja, Małe Najedzeni Fest! Kulinarna Małopolska zagości pod teatrem Słowackiego. Na kilkunastu stoiskach pojawią się dania zarówno z Małopolski, jak i z dalekich zakątków świata, ale przygotowane z wykorzystaniem typowych dla naszego regionu produktów i nowalijek. A wszystko z okazji drugiego weekendu tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury.

30 maja, w Atelier, Epic Cooking – kuchnia tajska PRO czyli warsztaty kuchni tajskiej.

Co dalej?

Kosher Deli przenosi się z Kordeckiego do centrum Kazimierza.

Na Stradomskiej 17 powstaje Bhajan Cafe.

Na maj planowane jest otwarcie Ka udon bar.

Na Siennej, w miejscu po restauracji Aperitif, powstaje Moo Moo Steak & Wine.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.