Jesień pod hasłem małopolskich smaków czyli widelcowe podsumowanie numer 18 – wrzesień/październik 2016

A nie mówiłam, że na jesieni będzie ciekawie? Ledwie zdążyliśmy pozbyć się jet lagu, a już wpadliśmy w wir kulinarnych wydarzeń jesieni. Przed nami degustacje, festiwale i otwarcie kilku nowych lokali, my jednak najbardziej nie możemy doczekać się ponownego otwarcie Meat&Go w Tytano. Choć po wakacjach powinniśmy chyba przejść na dietę.  😉 Bierzcie i czytajcie!Zasmakuj z UR - Małopolskie Targi Żywności

Wydarzyło się w Krakowie (16-30 września 2016):

Na początku września, na Meiselsa otworzył się Waflike czyli gofry w pudełku, a jakiś czas później rozpoczęła działalność budka z kuchnią uzbecką, przy ulicy Kijowskiej (okolice Nawojki). W menu na razie tylko samsy z wołowiną i kurczakiem. W planach również manty.

23 września, w Krakowie otwarto Jadłodzielnię czyli miejsce, w którym można zostawić jedzenie, którego nie będziemy mogli/chcieli zjeść, lub którym po prostu chcemy się podzielić. Jadłodzielnia mieści się w Jordan Caffe przy ulicy Długiej.

28 września, miała miejsce inauguracja II Małopolskiej Jesieni Enologicznej, której organizatorem jest stowarzyszenie Kobiety i Wino. Szczegółowy program imprezy najdziecie w wydarzeniu na Facebooku.

ZAMKNIĘCIA: Dochodzą nas słuchy, że przestała działać meksykańska restauracja Alebriche przy ulicy Karmelickiej. Zwijają się też cieple pączki z Szewskiej.

Wydarzy się w Krakowie (1-15 października 2016):

Już w piątek, 30 września, rozpoczął się w Scandale Royal weekend z fois gras, który potrwa do niedzieli, 2 października. 

W sobotę, 1 października, otwarcie Raw Nest na Dębnikach. Ich specjalnością są świeżo wyciskane soki metodą cold-press, smoothie oraz robione na miejscu mleka roślinne bez wzmacniaczy smaku, barwników czy sztucznych konserwantów.

Dzień Kawy będzie można świętować 1 października, między innymi w Blossom gdzie przez cały tydzień odbywać się będa wydarzenia związane z kawą, oraz w Coffee Proficiency, które zaprasza na warsztaty, edukacyjny cupping i wieczór filmowy. W Parku Jordana otwarcie kawiarni Organic Coffee Park, a Poco Loco zaprasza na darmową kawę do każdego posiłku

W sobotę, 1 października, piąte urodziny świętować będzie Moaburger. W ten dzień możecie skorzystać z degustacji burgerów i shake’ów oraz wziąć udział w zawodach jedzenia burgerów. Będzie też urodzinowy tort.

W najbliższy weekend, 1 i 2 października, pod Galerią Kazimierz, kolejny już w tym roku zlot food trucków Street Food Polska Festival (lista wystawców w wydarzeniu) oraz Małopolskie Targi Żywności  „Zasmakuj z UR” organizowane przez Uniwersytet Rolniczy. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad tym ostatnim wydarzeniem, dlatego tym bardziej zachęcamy Was do wybrania się na targi. My też tam będziemy.

To również weekend otwarcia Grubej Buły w nowej lokalizacji przy ulicy Szerokiej 22. Będą burgery, browary i kto wie co jeszcze. 😉

W niedzielę, 2 października, na Starym Kleparzu, kolejny Art & Food Bazar. Organizatorzy zapraszają na sezonowe menu pełne smażonych rydzów na grzance z dobrego chleba na zakwasie, rzemieślniczego piwa, wina od Kondrat Wina Wybrane, ekologicznego prosecco od Garaż Food & Wine- oraz na ostrygi, duszone mule i wiele rozgrzewających jednogarnkowych propozycji!

4 października, w Dworku Białoprądnicki, degustacja win i spotkanie z sommelierem i export managerem winnicy Velenosi Vini.

5 października, otwarcie Mandu, restauracji serwującej tradycyjne, koreańskie pierożki przyrządzane na parze.

7 października, tajemnicza degustacja: Jak smakuje jesień. Krakowski Makaroniarz i Monika Bielka-Vescovi zabiorą Was w podróż smaków jesieni pobudzając Waszą wyobraźnię poprzez kulinarne emocje.

Również 7 października, degustacja komentowana w Magazynie Wina pod hasłem Bohemia i Moravia, a już 8 października, degustacja: Przygoda z winem dla początkujących Krok 1.

W dniach 7 do 9 października, Musso Sushi zaprasza na Targ rybny z ramenem w roli głównej.  Yaki-tori, kamo, seafood, wersje wegetariańskie – każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiadają organizatorzy. W tych samych dniach, Trattoria Da Marco zaprasza na degustacje pizzy na kolorowym cieście z naturalnych składników.

8 października, drugie urodziny House of Donuts. Tego dnia obowiązywać będą specjalne rabaty.

Również, 8 października, drugie już warsztaty z Krakowskim Makaroniarzem w Food & People oraz degustacja w Magazynie WinaPrzygoda z winem Dla początkujących Krok 1.

14 października, degustacja w Winomanie pod hasłem: Europa kontra Nowy Świat.

15 października, Cheder zaprasza na drugie śniadanie.

15 i 16 października, w Forum Przestrzenie, kolejna edycja festiwalu Najedzeni Fest! Tym razem tematem przewodnim będzie Małopolski Smak, a w wydarzeniu udział wezmą, między innymi, food trucki, które w ostatnich miesiącach karmiły regionalnymi przysmakami mieszkańców małopolskich miast. Oczywiście będzie też można zrobić zakupy i podejrzeć kucharzy przy pracy. W programie również degustacja cydrów i małopolskich piw rzemieślniczych.

Co dalej?

Otwarcie Meat&Go w nowej lokalizacji powinno nastąpić w pierwszej połowie października. Czekamy!

Otwarcie Zbiory vege bistro (nowy lokal właścicieli Kantonu) planowane jest również na początek października.

Więcej informacji na temat dużych wydarzeń kulinarnych w Krakowie w kolejnych miesiącach znajdziecie oczywiście w kalendarium.